Spolek na ochranu a péči opuštěných, poraněných, nemocných a týraných zvířat, zejména koček.

Číslo našeho TRANSPARENTNÍHO účtu je 2800491775/2010

Jak se starat o venkovní kočky

Krmení

Krmení pro venkovní kočky je dobré nechávat na místě, které je chráněné před větrem, deštěm i sněhem. Které je ale i dostatečně skryté před ostatními lidmi. Ne všichni lidé pochopí, že krmíte a staráte se o toulavé kočky. A ne všechny kočka věří v dobré lidi:-). Je lépe pokud misky neleží na zemi, ale na nějaké podložce, například to může být stará dřevěná paleta, prkno či nejlépe polystyrenová deska. Nechávejte kočičkám misku s granulemi a o kousek dál i misku s vodou. Pokud je to možné krmte je 2x denně a vždy ve stejnou hodinu. Kočky si zvyknou a stačí se v klidu najíst a napít, zvláště v zimě, kdy jim jídlo může zmrznout.

Při krmení si prosím všímejte, zda jsou kočičky v pořádku, zda nepřibyla nějaké nová, která potřebuje bud ošetřit nebo třeba i vykastrovat. Pokud zjistíte jakékoli odlišnosti od minulých dnů, neváhejte kontaktovat jakýkoli útulek a požádejte o pomoc.

Kastrace

 Pokud krmíte pouliční kočky, zkuste se prosím zaměřit i na to nechat je kastrovat. Většina útulků provádí kastrační program a určitě Vám některý z nich s tímto problémem rád pomůže. Kastrace je velmi důležitým krokem při starání se o pouliční kočky.
Existují i organizace jako je Feliti kastruje https://www.felitikastruje.cz/, které Vám pomohou kastrace uhradit.

 • Kastrace kočky: Kočka může mít až 15 koťat ročně, tz. že může zabřeznout 3x až 4x za rok. Kastrace je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové narkóze. Kočičkám se odejmou vaječníky a děloha. U kočičky je třeba otevřít dutinu břišní, pak ránu zašít. Stehy se dají bud vstřebatelné- intradermální nebo se cca za 10 dní vyndávají. Kočky se kastrují bud z boku či na břiše. U nás preferujeme kastrace z boku, připadají nám šetrnější. Kočka nemá holé bříško, je méně zranitelná, a jde ji dříve vypustit ven do původní lokality.
 • Kastrace kocoura: Kastrace kocourů je stejně důležitá jako kastrace koček. Kocourům se odejmou  varlata. Zamezí se tím kocouřímu zápachu ze značkování, který se u kocourů objevuje kolem 10–12 měsíce života. U kocourů jde v podstatě o banální záležitost. Kastrace kocoura je vhodná právě mezi 10-12 měsícem. Nekastrovaný kocour nakryje plodnou kočku a dochází k opětovnému množení koček, přenosu kočičí AIDS (FIV) nebo leukózy (FeLV). Přenáší se pohlavním stykem a slinami. 
 • Obecné informace: Před kastrací se musí zvíře držet 24 hodin o hladu kvůli narkóze, aby nezvracelo. Po kastraci, když zvíře ještě spí, je lepší nechat ho v přepravce nebo v menším prostoru na zemi, aby se zvíře zpola vzbuzené nezranilo, neublížilo si. Když se probudí a stojí pevně na nohách, můžete mu podat misku s vodou, bude mít po narkóze žízeň, jídlo raději nechte na později nebo až na druhý den, po narkóze zpravidla stejně nemívá chuť. Necháme kočičáka v klidu vyspat a držíme jej v teple. Pokud by se Vám cokoli nezdálo, ihned kontaktujte svého veterináře.

Boudičky

         Aby se kočky měly, kam schovat před nepřízní počasí je dobré jim vybudovat přístřešek. Spolek Pozor kočka! nabízí pro Vaše pouliční toulavky teplé a zimovzdorné polystyrénové boudičky s kulatým vstupním otvorem.

 • Boudičku je dobré schovat, pokud to jde, aby na ni nepršelo či nesněžilo a stejně jako misky na krmení je dobré nenechávat ji příliš na očích.
 • Pokud ji nemáte kam schovat před nepřízní počasí, můžete ji obalit pevným tmavým igelitem a zalepit izolepou.
 • Je dobré boudičku zatížit, je velmi lehká a vítr ji může převrátit či odnést
 • Dovnitř boudičky je dobré dát seno, které nevlhne a dobře drží teplo.
 • Je lépe pokud nebude boudička stát na zemi, ale na nějaké podložce, například to může být stará dřevěná paleta, prkno či nejlépe polystyrenová deska.
 • Do boudičky se vejdou i dvě kočky.

Boudičky vysokou nebo nízkou si můžete objednat :

 • přes náš email : Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • na telefonním čísle 608 118 878 paní Kristýna Demlová
 • na eshopu http://demel.name/prokocku/obchod/  (na našich stránkách záložka ,,e -shop")

Cena jedné boudičky nízké je 150 Kč , boudičky vysoké je za 180,- Kč, a seno máme za 15 Kč.

 

Výbor spolku Pozor kočka!
 • Ivana Klímová [předsedkyně]
 • Kristýna Demlová [místopředsedkyně]
 • Kamila Hanesová [jednatelka]
 • Jana Domínová [členka]
  Nataša Máchová [členka]
  Milena Křížková [členka]

 • Odchyty toulavých koček, kastrace, pořádání akcí, webové stránky, FC, příjem zvířat, výstavy - příprava a účast

  Ivana: 603 800 338 / ivana-kocky@email.cz

 • prodej boudiček, FC, výstavy - příprava a účast

  Kristýna: 608 118 878 / k.loskotova@seznam.cz

 • Ztracené  či nalezené kočky, kočky k adopci, příjem zvířat, komunikace s veřejností a médii, Strom splněných kočičích přání, FC, výstavy - příprava a účast

  Kamila:  775 275 762 / kamila.hanesova@gmail.com

Pokud budete potřebovat určitě nám zavolejte a kdybychom si nevěděli rady, určitě najdeme někoho kdo nám pomůže.Víc hlav víc ví! 

Číslo našeho účtu je  2800491775/2010  u Fio banky  www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-pohyby.cgi

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef11628 #280414102231