Spolek na ochranu a péči opuštěných, poraněných, nemocných a týraných zvířat, zejména koček.

Číslo našeho TRANSPARENTNÍHO účtu je 2800491775/2010

RADY PRO VÁS

Každá kočka, která od nás odchází do nového domova, je pro nás velká radost. Je to radost, že jsme mohli pomoci zvířeti, které by už možná bylo po smrti, pokud by zůstalo tam, odkud přišlo. Je to radost, že kočka bude mít konečn plnohodnotné majitele, které se jí budou moci věnovat opravdu individuálně. Ikdyž “naše” kočky (povětšinou) máme velmi rádi, a třeba se nám bude i stýskat, opravdový domov jim vždy přejeme, a jsme rádi, že vám je můžeme předat. A pokud vám je svěříme, věříme, že se u vás budou mít dobře.

Pro kočky samotné je tomu ale jinak, téměř pro každou , která od nás odchází do nového domova, je to velký stres, a nedá se čekat žádné velké nadšení. Bohužel se jí nedá vysvětlit, proč se to děje, nebo co jí čeká, nedá se jí říct, že všechno bude v pořádku. A tak bychom vám chtěli přiblížit, co se asi bude dít, když si nějakou novou kočku rozhodnete odnést domů.

Další díl našeho seriálu Co by kočky (ne)kupovaly se věnuje antiparazitním přípravkům - odčervování a odlešování. Nejen kočky, které chodí ven, je potřeba preventivně veterinárně ošetřovat, i bytové kočky můžou kde co chytit - můžete si nechtěné viry nebo parazity donést na botách nebo šatech z venku, může vám je domů zanést návštěva, která doma chová chlupaté mazlíky.

Zatímco předchozí díly byli o tom, co by si kočky daly dobrého, tento díl se věnuje tomu, co dělat s tím, co z nich potom vychází ven :) Špatné stelivo nebo záchod už kočce nijak na zdraví neublíží, ale může vám osobně dosti znepříjemnit život.
ZÁCHOD
V podstatě existují dva základní typy záchodů - nekryté a kryté. U obou platí, že čím je záchod větší, tím radši ho zřejmě kočka bude mít (nikdo nemáme rádi ty stísněné záchody, kam se sotva vejdeme, že?

Ty NEKRYTÉ  jsou plastové “mísy” různých rozměrů, jejich výhoda je jediná, a to cena (dají se jako záchod použít jakékoliv plastové nádoby s rovným dnem, například zásuvky antonius z IKEA jsou za pár desítek korun výborným nekrytým kočičím záchodem).
KRYTÉ záchody oproti nekrytým mají velkou výhodu, a to tu, že když kočka po sobě svoje výplody zahrabává, nerozhází při tom stelivo všema směry.

Tento článek je pokračováním seriálu “Co by kočky (ne)kupovaly” a věnuje se problematice tzv. mokrého krmení pro kočky. Opět jde o popis toho, jak to děláme my v našem spolku, jak krmíme naše svěřence, v dobré víře, že to neděláme špatně.

Kočky u nás mají ve všech depozitech celodenně k dispozici granule a 1-2x denně dostávají na přilepšenou a pro zpestření nějakou “mokrou” dobrotu. Obvykle konzervu nebo maso. Množství závisí na stavu, věku a hmotnosti kočky, jde obvykle o 100-200g konzervy/masa za den.

granuleČasto se nás lidé ptají, čím kočky krmíme, jaké krmivo jim k nově pořízené kočce doporučíme, a jaká přepravka je nejlepší, a co záchod, stelivo, antiparazitní přípravky,..? Jak se v tom vyznat, tolik značek, tolik druhů, takové cenové rozdíly ...

Rozhodla jsem se napsat postupně (jak čas dovolí) sérii článků, které tyto FAQ zodpoví, zbaví mě nutnosti každému druhému novému majiteli posílat dlouhé maily s výčtem doporučovaných věcí, a třeba i jiným majitelům koček nabídnou nějakou inspiraci a srovnání.
Jelikož je to problematika poměrně obsáhlá, v tomto prvním článku se zaměříme na granule. I když jsme (tak trochu jiný) útulek a není peněz nazbyt, snažíme se naše kočky krmit kvalitními granulemi superpremiových značek (ušetří nám to pak peníze za léčbu průjmů, a nervy s uklízením:). Dopředu říkám, že nejsem odborníkem na složení granulí, jen laickou, mírně poučenou osobou s bohatou praxí.
Kvalita stravy se hodně odráží na kvalitě srsti a samozřejmě celkovém vzezření a zdraví kočky. A o to všechno nám jde. Jelikož granule jsou poměrově největší složkou denní stravy většiny našich koček, snažíme se na nich nešetřit. Na druhou stranu - nejdražší neznamená vždy nejlepší, a nemáme milionářského sponzora, nemůžeme si tudíž dovolit granule nejnejnej (kde se cena pohybuje třeba až ke 200kč/kg). Krmení obvykle platí každé depozitum z vlastních peněz, sponzorské dary od malých dárců na ně nestačí, takže je to jako u všeho boj kompromisů ..

Krmení

Krmení pro venkovní kočky je dobré nechávat na místě, které je chráněné před větrem, deštěm i sněhem. Které je ale i dostatečně skryté před ostatními lidmi. Ne všichni lidé pochopí, že krmíte a staráte se o toulavé kočky. A ne všechny kočka věří v dobré lidi:-). Je lépe pokud misky neleží na zemi, ale na nějaké podložce, například to může být stará dřevěná paleta, prkno či nejlépe polystyrenová deska. Nechávejte kočičkám misku s granulemi a o kousek dál i misku s vodou. Pokud je to možné krmte je 2x denně a vždy ve stejnou hodinu. Kočky si zvyknou a stačí se v klidu najíst a napít, zvláště v zimě, kdy jim jídlo může zmrznout.

Při krmení si prosím všímejte, zda jsou kočičky v pořádku, zda nepřibyla nějaké nová, která potřebuje bud ošetřit nebo třeba i vykastrovat. Pokud zjistíte jakékoli odlišnosti od minulých dnů, neváhejte kontaktovat jakýkoli útulek a požádejte o pomoc.

Kastrace

 Pokud krmíte pouliční kočky, zkuste se prosím zaměřit i na to nechat je kastrovat. Většina útulků provádí kastrační program a určitě Vám některý z nich s tímto problémem rád pomůže. Kastrace je velmi důležitým krokem při starání se o pouliční kočky.
Existují i organizace jako je Feliti kastruje https://www.felitikastruje.cz/, které Vám pomohou kastrace uhradit.

 • Kastrace kočky: Kočka může mít až 15 koťat ročně, tz. že může zabřeznout 3x až 4x za rok. Kastrace je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové narkóze. Kočičkám se odejmou vaječníky a děloha. U kočičky je třeba otevřít dutinu břišní, pak ránu zašít. Stehy se dají bud vstřebatelné- intradermální nebo se cca za 10 dní vyndávají. Kočky se kastrují bud z boku či na břiše. U nás preferujeme kastrace z boku, připadají nám šetrnější. Kočka nemá holé bříško, je méně zranitelná, a jde ji dříve vypustit ven do původní lokality.
 • Kastrace kocoura: Kastrace kocourů je stejně důležitá jako kastrace koček. Kocourům se odejmou  varlata. Zamezí se tím kocouřímu zápachu ze značkování, který se u kocourů objevuje kolem 10–12 měsíce života. U kocourů jde v podstatě o banální záležitost. Kastrace kocoura je vhodná právě mezi 10-12 měsícem. Nekastrovaný kocour nakryje plodnou kočku a dochází k opětovnému množení koček, přenosu kočičí AIDS (FIV) nebo leukózy (FeLV). Přenáší se pohlavním stykem a slinami. 
 • Obecné informace: Před kastrací se musí zvíře držet 24 hodin o hladu kvůli narkóze, aby nezvracelo. Po kastraci, když zvíře ještě spí, je lepší nechat ho v přepravce nebo v menším prostoru na zemi, aby se zvíře zpola vzbuzené nezranilo, neublížilo si. Když se probudí a stojí pevně na nohách, můžete mu podat misku s vodou, bude mít po narkóze žízeň, jídlo raději nechte na později nebo až na druhý den, po narkóze zpravidla stejně nemívá chuť. Necháme kočičáka v klidu vyspat a držíme jej v teple. Pokud by se Vám cokoli nezdálo, ihned kontaktujte svého veterináře.

Boudičky

         Aby se kočky měly, kam schovat před nepřízní počasí je dobré jim vybudovat přístřešek. Spolek Pozor kočka! nabízí pro Vaše pouliční toulavky teplé a zimovzdorné polystyrénové boudičky s kulatým vstupním otvorem.

 • Boudičku je dobré schovat, pokud to jde, aby na ni nepršelo či nesněžilo a stejně jako misky na krmení je dobré nenechávat ji příliš na očích.
 • Pokud ji nemáte kam schovat před nepřízní počasí, můžete ji obalit pevným tmavým igelitem a zalepit izolepou.
 • Je dobré boudičku zatížit, je velmi lehká a vítr ji může převrátit či odnést
 • Dovnitř boudičky je dobré dát seno, které nevlhne a dobře drží teplo.
 • Je lépe pokud nebude boudička stát na zemi, ale na nějaké podložce, například to může být stará dřevěná paleta, prkno či nejlépe polystyrenová deska.
 • Do boudičky se vejdou i dvě kočky.

Boudičky vysokou nebo nízkou si můžete objednat :

 • přes náš email : Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • na telefonním čísle 608 118 878 paní Kristýna Demlová
 • na eshopu http://demel.name/prokocku/obchod/  (na našich stránkách záložka ,,e -shop")

Cena jedné boudičky nízké je 150 Kč , boudičky vysoké je za 180,- Kč, a seno máme za 15 Kč.

 

 • pokuste se jí odchytit a určitě dát do izolace, pokud máte doma svá zvířata
 • vylepit po okolí plakátky s popisem zvířete, a tel.číslem na kterém se kočka nachází – viz příloha plakátek nálezy
 • obvolejte útulky, pošlete jim zprávu emailem s popisem a třeba i fotkou zvířete, většina útulků má na svých stránkách ztráty a nálezy zvířat
 • pokuste se navštívit se zvířetem veterináře
 • nezapomínejte, že zvíře neznáte a nevíte jak se chová, dbejte prosím na zvýšenou opatrnost při jakékoli manipulaci s ním
 • pokud zvíře nemůžete mít doma, zkuste požádat některý z útulků, zda nalezence nemůže převzít do své péče. Pokuste se prosím, pomoci co nejvíce útulku, který zvíře bude mít možnost převzít, třeba tím, že jim zvíře dovezete, přivezete ho již ošetřené od veterináře nebo třeba přidáte malý příspěvek na péči o ně. Zvláště jde-li o zvíře evidentně toulavé či opuštěné.

CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY (PES, KOČKA, FRETKA) Z ČESKÉ REPUBLIKY DO ČLENSKÝCH STÁTŮ EU 

Musí být splněny tyto požadavky:

 • Musí být splněny následující požadavky:

  1. Identifikace zvířete

  Pes, kočka a fretka musí být označeni mikročipem. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo osoba, která zvíře doprovází, při každé kontrole zajistit zařízení nezbytné na odečítání mikročipu.
  Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. 
  POZOR! Při cestování do Chorvatska musí být zvíře označeno mikročipem.
  Zvíře musí být označeno před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.
  Jednoho člověka může při neobchodní cestě se psem, kočkou nebo fretkou do zahraničí v rámci EU doprovázet maximálně 5 kusů těchto zvířat. Tento počet může být navýšen pouze v odůvodněných případech, např. při účasti na soutěžích, výstavách či sportovních akcích.

 • snažit se zvíře volat, volat, volat. Nejlépe později večer nebo brzo ráno. Všude je klid a je vetší pravděpodobnost, že Vás uslyší, pozná po hlase a nebude se bát se ukázat.

 • zkuste se podívat do kůlen, sklepů, zahr.domků a to i u sousedů

 • Pokud se nepovede bod 1.a 2. vylepte v okolí plakátek nejlépe s fotkou hledaného zvířátka, Vaším telefonním číslem, hoďte plakátek i do schránek sousedů či lidí v okolních domech (viz příloha plakátek ztráta)

 • Dejte v místě ztráty misku s jídlem a vodou

 • obvolejte útulky a to i několikrát po sobě, třeba po týdnu, pošlete jim zprávu emailem s popisem a fotkou zvířete, většina útulků má na svých stránkách ztráty a nálezy zvířat

 • zavolejte na MÚ, zda neprováděl odchyty

 • zkuste obvolat i veterinární ordinace v blízkém okolí

 • kontrolujte stránky útulků, koukejte do sekce nalezenci, nálezy apod., může se stát, že si útulek nespojí nalezenou kočku či psa se ztrátami

Pokud Vás tato nepříjemnost potká, zavolejte, zkusíme poradit i po telefonu.

 

 

Výbor spolku Pozor kočka!
 • Ivana Klímová [předsedkyně]
 • Kristýna Demlová [místopředsedkyně]
 • Kamila Hanesová [jednatelka]
 • Jana Domínová [členka]
  Nataša Máchová [členka]
  Milena Křížková [členka]

 • Odchyty toulavých koček, kastrace, pořádání akcí, webové stránky, FC, příjem zvířat, výstavy - příprava a účast

  Ivana: 603 800 338 / ivana-kocky@email.cz

 • prodej boudiček, FC, výstavy - příprava a účast

  Kristýna: 608 118 878 / k.loskotova@seznam.cz

 • Ztracené  či nalezené kočky, kočky k adopci, příjem zvířat, komunikace s veřejností a médii, Strom splněných kočičích přání, FC, výstavy - příprava a účast

  Kamila:  775 275 762 / kamila.hanesova@gmail.com

Pokud budete potřebovat určitě nám zavolejte a kdybychom si nevěděli rady, určitě najdeme někoho kdo nám pomůže.Víc hlav víc ví! 

Číslo našeho účtu je  2800491775/2010  u Fio banky  www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-pohyby.cgi

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef11628 #280414102231