Spolek na ochranu a péči opuštěných, poraněných, nemocných a týraných zvířat, zejména koček.

Číslo našeho TRANSPARENTNÍHO účtu je 2800491775/2010

Kočky a kocouři

Nejen malá koťata jsou krásná a roztomilá. I velké kočky jsou nádherné. Některé jsou majestátní, klidné a rozvážné, některé nikdy nevyrostou z kotěcích let a dovádí a hrají si v dospělém věku.  Vyberte si společníka, někoho kdo na Vás bude čekat, až přijdete s práce, položí se Vám na klín a předá pozitivní energii a upřede Vám plné klubko lásky. Máme kočičky všech barev, velikostí a nejrůznějších povah

Koťata (do 1 roku)

Koťata jsou roztomilí střapatí uličníci, co si neustále hrají a vymýšlejí lotroviny. Máme koťata ušatá, chlupatá a neposedná. Budeme rády, když si u nás vyberete, ale nezapomeňte, že kotě je hravé, rádo běhá, škrábe, a objevuje… 

Čekáme

Ne všechny kočky, které k nám přicházejí, jsou zdravé. Naopak, málo kdy se nám stane, že přijmeme zvíře bez jakékoli nemoci či problému. A tak v této záložce najdete naše čekatele. Tedy kočky či koťata, která se teprve doléčují, dobírají léky či čekají na očkování. Pokud se Vám někdo z nich líbí, neváhejte a volejte, rády Vám ho schováme.

Putování krabice s nápisem „Vemte si nas prosim“

– jak to být nemělo, ale bylo, achjozaseuž

Paní cestou ze školky narazí na zalepenou lepenkovou krabici s tímto nápisem. Někdo jí poradí, že v Českém Brodě je útulek, poprosí kamarádku, sednou do auta a jedou. Cestou autem volá Kamile, která je ale v Praze v práci (protože není ani placeným zaměstnancem spolku, a spolek není dotovaný žádnou státní institucí; a musí proto nejen na granule nějak vydělávat). Navíc má stejně stop stav na příjem dalších zvířat, protože už jich má plný barák i karantény, a jakýkoliv další příjem ohrožuje zdraví všech ostatních. Omluví se tedy, že zvířata nemůže přijmout, a poradí paní, ať krabici odveze na městskou policii v Českém Brodě, která má povinnost se o bezprizorní zvířata z této lokality postarat a týrání tohoto typu řešit.

Paní si někde zjistila adresu spolku (paní tvrdí, že ji jí dali strážníci v Brodě, strážníci tvrdí, že si jí musela zjistit na informacích, že oni nic takového neudělali). Paní i přes sdělení, že spolek koťata přijmout nemůže, protože má plno, dorazí na adresu spolku a krabici tam u branky odkládá. Kamila stále není doma, volá jí její vyděšená máma, která bydlí ve stejném domě, co že se to děje. Kamila tedy dostane paní k telefonu a požádá ji, jestli se může tedy alespoň znovu na policii zastavit a vyžádat si nějaký zápis o celém incidentu, aby měla v ruce cokoliv kromě koťat. Cestou se tedy paní staví na policii s oznámením, že koťata dala do útulku. Policie ji žádný záznam nevystaví.

Město nemá se spolkem uzavřenou žádnou dohodu, spolek nikdy od města (ani jiné státní instituce) nedostal ani korunu. Přitom je povinnost města se o bezprizorní zvířata postarat. Přitom zavřít koťata do krabice bez jakékoliv potravy nebo vody je jasný trestný čin týrání. Nebo není? Policie ale dává ruce pryč, „kočky neřeší“. Starosta města Český Brod už má téměř rok na stole písemný návrh na spolupráci a dělá, že neexistuje. Protože takhle to je pro město přeci jednodušší a zadarmo.

A tlak veterinární správy z druhé strany na to, aby spolek měl příjmy zvířat potvrzené od strážníků, aby měl přejímací protokoly, od města povolené odchyty (tedy v zásadě jakékoliv příjmy), a tisíc dalších věcí, které dobrovolnické spolky vykonávající práci za město a starající se o zvířata z vlastních prostředků musí splňovat. Jinak porušují zákon a vystavují se statisícovým pokutám. A od listopadu se novelou veterinárního zákona ještě šrouby přitahují dalšími legislativními omezeními a nařízeními, které jsou pro malé spolky fungující na základě malých domácích depozit v zásadě likvidační. Takže, co s tím?

Zpět ke krabici, pořád je totiž tady. Pořád jí nikdo nechce. Leží u Kamily před brankou. Realita je neúprosná. Kam s ní? Co je v ní?

Byla v ní čtyři asi dvouměsíční koťata. Čtyři malí kočičí kluci. Zablešení, vyjukaní, ale jinak vypadající celkem zdravě.

Kde skončili? V kamnech i s krabicí … ale ne, má je Kamila v ložnici. Poslední místnosti, kam kočky nesmí, poslední chráněná oáza nočního klidu, další improvizovaná „karanténa“. Doufejme, že budou zdraví (což podzimní koťata nebývají). Odsedí si karanténu a budou hledat nové domovy, tak jako stovky dalších nechtěných koťat v přeplněných útulcích.

Městská policie připustila, že nemá pro tyto případy žádné oficiální řešení. Přislíbila potřebu řešení urgovat u starosty.

 

Ještě malá odbočka k tomu, jak by to vypadat mělo, ale nevypadá. V ideálním světě by:

- se tato nechtěná koťata nikdy nenarodila, protože jejich máma by byla spokojeně vykastrovaná zodpovědným majitelem

- když ne, tak by pro ně majitel jejich matky našel vhodné zájemce a necpal by je do krabice

- když ne, tak by se po nálezu krabice k místu přivolala policie, která by se o zvířata postarala, a rychle nalezla i pachatele, obvinila ho z trestného činu a soudně by mu pak byl vyměřen spravedlivý trest (třeba zaplacení nákladů na opatrování zvířat, výjezd policie a navíc třeba pár dní na sluníčku v krabici bez vody a jídla)

- o zvířata by se policie v mezičase postarala tak, že by je předala efektivnímu a slušenému spolku/útulku, se kterým by měla uzavřenou smlouvu o spolupráci a město by na péči o bezprizorní zvířata přispívalo

Proč se „ideální svět“ nekoná?

Pojďme každý začít u sebe. A až si zameteme před vlastním prahem, připomínám, že volby jsou za dveřmi. Nezapomeňme se v nich vyjádřit k tomu, jak se nám líbí současný stav a fungování státní správy.

Další fotky krabicáků najdete na: https://photos.app.goo.gl/ZjERSU6p2sLUCSp52

Výbor spolku Pozor kočka!
 • Ivana Klímová [předsedkyně]
 • Kristýna Demlová [místopředsedkyně]
 • Kamila Hanesová [jednatelka]
 • Jana Domínová [členka]
  Nataša Máchová [členka]
  Milena Křížková [členka]

 • Odchyty toulavých koček, kastrace, pořádání akcí, webové stránky, FC, příjem zvířat, výstavy - příprava a účast

  Ivana: 603 800 338 / ivana-kocky@email.cz

 • prodej boudiček, FC, výstavy - příprava a účast

  Kristýna: 608 118 878 / k.loskotova@seznam.cz

 • Ztracené  či nalezené kočky, kočky k adopci, příjem zvířat, komunikace s veřejností a médii, Strom splněných kočičích přání, FC, výstavy - příprava a účast

  Kamila:  775 275 762 / kamila.hanesova@gmail.com

Pokud budete potřebovat určitě nám zavolejte a kdybychom si nevěděli rady, určitě najdeme někoho kdo nám pomůže.Víc hlav víc ví! 

Číslo našeho účtu je  2800491775/2010  u Fio banky  www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-pohyby.cgi

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef11628 #280414102231