Spolek na ochranu a péči opuštěných, poraněných, nemocných a týraných zvířat, zejména koček.

Číslo našeho TRANSPARENTNÍHO účtu je 2800491775/2010

Kočky a kocouři

Nejen malá koťata jsou krásná a roztomilá. I velké kočky jsou nádherné. Některé jsou majestátní, klidné a rozvážné, některé nikdy nevyrostou z kotěcích let a dovádí a hrají si v dospělém věku.  Vyberte si společníka, někoho kdo na Vás bude čekat, až přijdete s práce, položí se Vám na klín a předá pozitivní energii a upřede Vám plné klubko lásky. Máme kočičky všech barev, velikostí a nejrůznějších povah

Koťata (do 1 roku)

Koťata jsou roztomilí střapatí uličníci, co si neustále hrají a vymýšlejí lotroviny. Máme koťata ušatá, chlupatá a neposedná. Budeme rády, když si u nás vyberete, ale nezapomeňte, že kotě je hravé, rádo běhá, škrábe, a objevuje… 

Čekáme

Ne všechny kočky, které k nám přicházejí, jsou zdravé. Naopak, málo kdy se nám stane, že přijmeme zvíře bez jakékoli nemoci či problému. A tak v této záložce najdete naše čekatele. Tedy kočky či koťata, která se teprve doléčují, dobírají léky či čekají na očkování. Pokud se Vám někdo z nich líbí, neváhejte a volejte, rády Vám ho schováme.

Koťata, koťátka, koťátečka

Chcete koťátko? Maličké, roztomilé, chlupaťoučké?
Pojďte se s námi kouknout na úplný začátek, na to jak se koťátko narodí, jak roste, jak se učí a kdy si vlastně takové škvrně můžete vzít domů.
Koťata se narodí chlupatá, slepá a hluchá, ale čich i hmat jim funguje ihned. Okamžitě dokáží s neomylnou přesností najít máminy cecíky. Jsou zcela závislá na matce, získávají od ní mléko a 100% mateřskou péči.
Zhruba ve dvou týdnech se kotěti začnou otvírat očka a začíná slyšet. To je takové to batolecí období, kdy se chlupaté válečky přesunují sem a tam a začínají vnímat a prozkoumávat okolí svého pelíšku.
Samozřejmě pod neustálým dohledem kočičí mámy.
Další týden už si začínají hrát, učí se běhat, skákat a lovit. Nejčastěji ocásek mámy, nebo uši sourozenců, začínají se spolu prát a lumpačit.
Na konci 4.týdne se koťata už umí sama umýt a začnou se snažit používat kočičí záchůdek.
Důležitý pro správný rozvoj kotěte je pátý až sedmý týden jeho života. V tomto období si kotě osvojuje zvyky v oblasti sociálního chování a to nejen vůči svým sourozencům a matce, ale i vůči člověku. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o kotě v domácí péči, v útulku nebo v chovatelské stanici. Jinak bude vychovávat kotě kočka plachá venkovní a jinak kočka mazlivá domácí.
Kočka plachá naopak ujišťuje své potomstvo v nedůvěře v člověka a ostražitost před ním. 
V tom to období také začíná pomalý odstav kotěte od maminčina mléka, koťata začínají přijímat pevnou masitou stravu.
Kolem 8 – 10. týdne života chlupatého klubíčka už můžeme rozeznávat jeho povahu. Koťata jsou již obezřetnější a opatrnější při získávání nových zkušeností. Jsou zcela samostatná.
Ve třetím měsíci života dětství kotěte pomalu končí. Kočičí mámy dobře ví, že jejich potomstvo se už o sebe dokáže postarat, má vytvořeno všechny návyky, má vštípeno vše důležité pro ,,kočičí život“, má základy ve vztahu k jiným kočkám, zvířatům a člověku.

A proč to všechno připomínáme?
Je jaro a bude všude plno koťat, plno lidí bude volat do útulků, depozit a spolků, že by chtěli koťátko. Ale co nejmenší, aby si na ně zvyklo, aby si zvyklo na psa, na další kočku na ….
Uvědomme si ale, že předčasný odběr malého chlupáče od maminky (např. v 5. - 8. týdnu jeho života)  je pro něho i jeho mámu nejen velmi stresující, ale přináší i rizika v oblasti jeho zdraví a chování.
Kotě není připravené na samostatné fungování, chybí mu máma a sourozenci a velmi těžko se vyrovnává s takovou změnou. A věřte, že ani Vaše 150 % péče mu mámu nenahradí.
Tím pádem se Vám může stát, že místo veselého a zdravého kotěte budete mít doma nešťastnou a vystresovanou hromádku neštěstí. S tím se pojí i to, že kotě bude možná nečistotné, bude mít zažívací či jiné zdravotní problémy a poruchy chování.
LIdské miminko od mámy také neodchází ve chvíli, kdy začně samo jíst nebo chodit.
Minimální věk odběru kotěte od matky BY MĚL být ve věku 12 týdnů, tj. minimálně 84 dnů od narození.
Ano, samozřejmě pokud má kočka v útulku 5,6 nebo i více koťat, má jich už v jejich 3 měsících plné zuby J, a když se kotě umístí o dva týdny dřív, není to pro něho už stresující a v pohodě to zvládne.
Tuto věkovou hranici však vnímáme jako opravdové minimum pro odběr kotěte.
Ale vzít kotě od mámy v 6, 7 či 8 týdnech…?
Zodpovědný útulek či chovatel nedá kotě dříve, než je napsáno výše. A pokud ano, je třeba se nad tím zamyslet. Takový člověk porušuje nejen zákony (např. 246/1992 sb. Zákon na ochranu zvířat proti týrání), ale jasně dává najevo, že mu na zvířeti nezáleží.
Zodpovědný budoucí majitel koťátka si takového prcka prostě nevezme. Tak buďme trpěliví a neberte kotěti mámu dřív, než je nutné. Vyplatí se to.

Výbor spolku Pozor kočka!
 • Ivana Klímová [předsedkyně]
 • Kristýna Demlová [místopředsedkyně]
 • Kamila Hanesová [jednatelka]
 • Jana Domínová [členka]
  Nataša Máchová [členka]
  Milena Křížková [členka]

 • Odchyty toulavých koček, kastrace, pořádání akcí, webové stránky, FC, příjem zvířat, výstavy - příprava a účast

  Ivana: 603 800 338 / ivana-kocky@email.cz

 • prodej boudiček, FC, výstavy - příprava a účast

  Kristýna: 608 118 878 / k.loskotova@seznam.cz

 • Ztracené  či nalezené kočky, kočky k adopci, příjem zvířat, komunikace s veřejností a médii, Strom splněných kočičích přání, FC, výstavy - příprava a účast

  Kamila:  775 275 762 / kamila.hanesova@gmail.com

Pokud budete potřebovat určitě nám zavolejte a kdybychom si nevěděli rady, určitě najdeme někoho kdo nám pomůže.Víc hlav víc ví! 

Číslo našeho účtu je  2800491775/2010  u Fio banky  www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-pohyby.cgi

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef11628 #280414102231